- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Slipper Making Machine
Slipper Making Machine
Prominent & Leading Manufacturer from Beawar, we offer slipper making machine pv2, manual slipper making machine set, slipper making machine and heavy duty hydraulic slipper machine.
Slipper Making Machine Pv2
Product Price: Rs 72,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brand | Shiv Industries |
| Production Capacity | 300 Pieces/hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 2 kW |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 240 V |
| Power Source | Electric |
| Surface Finish | Color Coated |
| Usage/Application | Slipper Making Industry |
Brand shiv industries
production 4000 to 4500 pair/day
phase single
Weight 450 kg
Body Material cast iron
Cutting Thickness 18 to 30 mm
Driven Type hydraulic
Horse Power 2 hp
Voltage 240v
To fulfill the necessities of our valuable clients, we are manufactured the new Fully automatic slipper making machine. This machine is perfectly manufactured by experts from the finest material according with the industry standards. . This machine is work automatically for cutting of sheets into slippers with the help of dies. This machine is equipped with “one 2 HP Motor. This machine is completely worked with electricity, Only Single phase electricity required for working of this machine. This machine is also called Hydraulic Machine. In this machine the word "Tonn" denotes its pressure and its capacity. In this machine we provide complete setup for slipper making which includes:• Fully Automatic Sole Cutting Machine• Driller Machine• Grinding Machine• Strap Machine• Complete set of dies• Printing Board
Features: • Fully automatic electric panel• Capacity: 15 Tonn Pressure• Bed size: 25*25 Inches• Production: 3500 pairs per day in Avrg 8 hrs running
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Manual Slipper Making Machine Set
Product Price: Rs 17,500 / SetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Set
Product Brochure
Product Details:
| Brand | SHIV INDUSTRIES |
| Production Capacity | 500 PIC |
| Model Name/Number | SI 2 |
| Weight | 30 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| MANUAL | BEST |
we ''''Shiv Industries'''' are a leading Manufacturer and Importer of a wide range of Paper Cup Making Machine, Dona Making Machine, Scrubber Packing Machine, Paper Plate Making Machine, Cotton Wick Making Machine and many more.
Additional Information:
- Item Code: 02
- Production Capacity: 300 PIC
- Delivery Time: 1 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Slipper Making Machine
Product Price: Rs 76,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Brand | Shiv Industries |
| Production Capacity | 400 Pieces/hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 240 V |
| Power | 3 kW |
| Phase | Single Phase |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Chappal Making |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heavy Duty Hydraulic SLIPPER Machine
Product Price: Rs 90,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brand | SHIV INDUSTRIES |
| Production Capacity | 2000 PIC |
| Model Name/Number | SHIV HV1 |
| Power Consumption | 220 VOLTAGE |
| Country of Origin | Made in India |
| AUTOMATIC | BEST |
Additional Information:
- Production Capacity: 2000 PIC
- Delivery Time: 5 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback