- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Paper Cup Making Machine
Paper Cup Making Machine
Manufacturer of a wide range of products which include high speed open camp paper cup making machine, fully automatic paper cup making machine, used paper cup making machine, paper bowl making machine and paper cup making machine.
High Speed Open Camp Paper Cup Making Machine
Product Price: Rs 7,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Weight | 2200 kg |
| Phase | Single |
| Material Processed | Paper |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Shiv Industries |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Color Coated |
| Material | MS |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Capacity | 200 Pieces/hour |
we ''Shiv Industries'' are a leading Manufacturer and Importer of a wide range of Paper Cup Making Machine, Dona Making Machine, Scrubber Packing Machine, Paper Plate Making Machine, Cotton Wick Making Machine and many more.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fully Automatic Paper Cup Making Machine
Product Price: Rs 6,50,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Material Processed | Paper |
| Warranty | 2 Years |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Weight | 2000 kg |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Shiv Industries |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 2 kW |
| Voltage | 240 V |
| Capacity | 250 Pieces/hour |
| Material | MS |
| Surface Finish | Color Coated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Used Paper Cup Making Machine
Product Price: Rs 2,45,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Warranty | 1 Year |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Weight | 1800 kg |
| Phase | Single |
| Brand | Shiv Industries |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industry |
| Capacity | 300 Pieces/hour |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Paper Bowl Making Machine
Product Price: Rs 65,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Dona Material | Pattal |
| Dona Size | 8 Inches |
| Model Name/Number | SI02 |
| Dimension | paper dona |
| Usage/Application | food |
| Capacity | 10-20 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 |
| Power | single phase |
| Speed | 50-100 meters/min |
| Output Paper Width | 500-1000 mm |
| Electric Motor | Single Phase |
| Weight | 350 |
| Warranty | 1 EYAR |
| Input Voltage | 220 |
| Weight Of Machine | 350 KG |
| Motor Power | 1 HP |
| Part Type | IRON |
| Die Size | 4 INCH TO 8 INCH |
| Plate Size | 4 INCH TO 8 INCH |
| Phase | SINGLE |
| Bowl Size | 4 INCH |
| Machine Material | Mild Steel |
| Is It Handmade | Non Handmade |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Brand | SHIV INDUSTRIES |
| Country of Origin | Made in India |
very good dona machine
Additional Information:
- Production Capacity: 3000
- Delivery Time: 2 DYAS
- Packaging Details: 30
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 4,00,000 / PieceGet Best Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback