- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Disposable Cup Making Machine
Disposable Cup Making Machine
Pioneers in the industry, we offer disposable cup making machine from India.
Disposable Cup Making Machine
Product Price: Rs 5,70,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | Single |
| Machine Weight | 1800 kg |
| Production Capacity | 5000 Pieces/hour |
| Brand | Shiv Industries |
| Material Processed | PP |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Paper Weight | 150 GSM |
| Sheet Thickness | 2 mm |
| Warranty | 12 Month(s) |
| Bottom Diameter | 65 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 3 HP |
Yes! I am InterestedRequest A Callback