- Home
- ยป
- Our Products
- »
- High Speed Paper Cup Making Machine
High Speed Paper Cup Making Machine
Manufacturer of a wide range of products which include high speed paper cup machine, tea cup making machine and paper glass makimg machine.
High Speed Paper Cup Machine
Product Price: Rs 7,20,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Weight | 2000 KG |
| Phase | Single |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Shiv Industries |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 500 Pieces/hour |
| Voltage | 220 V |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Tea cup making machine
Product Price: Rs 6,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Brand | shiv industries |
| Phase | SINGLE PHASE |
| Material | paper |
| Power Source | 220 VOLT |
| Surface Finishing | STET |
| Country of Origin | Made in India |
Cup Size: 65 ml to 300 ml
Rated Productivity: 40 to 45 cups/minute
Raw Material : Single PE coated stock paper
Paper Weight : 150 to 400 GSM (Recommended : 180 to 300 GSM)
Power Source: 220v /380v - 50 Hz - 3 Phase
Power: 4 kv or 5.5 HP
Power Consumption : 3.5 to 4 Unit/ Hr.
Weight of Machine: 1600 kg
Machine Size: 2600mm(L) x 1350mm(W) x 1700mm(H)
Operating Panel Size: 780mm(L) x 750mm(W) x 1260mm(H)
Additional Information:
- Production Capacity: 3000/4000
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Paper glass makimg machine
Product Price: Rs 5,70,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 10-20 ton/day |
| Brand | SHIV INDUSTRIES |
| Raw Material | paper |
| Speed | 0-50 meters/min |
| Cup Size | 65 ml |
| Power | single |
| Warranty | 2 year |
| Weight | 1600kg |
| Glass Material | paper |
| Machines Speed | 50 to 60 per min |
| Phase | single phase |
| Size | 65 ml |
| Material | Paper |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty 1year Machine Type automatic Power Consumption 3.5 kW Machine Weight 1000-2000 Kg, 1600 kg Rated Production 50-60 pieces per min Minimum Order Quantity 1 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback