- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Paper Plate Making Machine
Paper Plate Making Machine
Prominent & Leading Manufacturer from Beawar, we offer 1 hp paper plate making machine, paper plate making machine, semi automatic paper plate making machine, fully automatic hydraulic paper plate making machine, dona pattal making machine and paper dona die.
1 HP Paper Plate Making Machine
Product Price: Rs 49,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Production Capacity | 1800 Pieces/hour |
| Brand | Shiv Industries |
| Raw Material | Paper |
| Material | MS |
| Model Name/Number | SI02 |
| Voltage | 220 V |
| Paper Quality | 140 GSM |
| Phase | Single |
| Motor | 1 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Paper Plate Making Machine
Product Price: Rs 71,000 / SetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Set
Product Brochure
Product Details:
| Brand | Shiv Industries |
| Raw Material | Paper |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 240 V |
| Production Capacity | 3500 Pieces/hour |
| Phase | Single Phase |
| Motor | 1 HP |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Automatic Paper Plate Making Machine
Product Price: Rs 54,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Brand | Shiv Industries |
| Raw Material | Paper |
| Material | MS |
| Voltage | 220 V |
| Production Capacity | 1500 Pieces/hour |
| Model Name/Number | PP2 |
| Paper Quality | 150 GSM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Single |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Motor Power | 1 HP |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fully Automatic Hydraulic Paper Plate Making Machine
Product Price: Rs 80,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Number of Dies | Single Die |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Production Capacity (pcs/hr) | 1500-2500 pcs/hr |
| Max Plate Size | 16 inch |
| Motor Power (HP) | 2 HP |
Number Of Dies 2
Brand shiv industries
Automation Grade Automatic
Material paper
Electric Motor Single Phase
Minimum Order Quantity 1
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dona Pattal Making Machine
Product Price: Rs 24,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Rollers | 1 |
| Paper Size | 32 inch |
| Laminating Film | Golden |
| Drying Section | 80 gsm |
| Laminating Speed | 2000 |
| Warranty | 1 year |
| Machine Capacity | 200 kg |
| Film Core | silver |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 2000 kg
- Delivery Time: 5 days
- Packaging Details: pani paking
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Paper Dona Die
Product Price: Rs 1,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 9 inch |
| Raw Material | Paper |
| Material | Aluminium |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Golden |
| Frequency | 50 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback